VentureChallenge
Cost Breakdown
$25 course fee per student
$14 Shopify Store per team
Marketing budget per team
Product budget per team
Got questions? Ask us
Course fee
Students each pay a flat $25 fee to access the VentureChallenge platform.
Shopify store
Teams of four students split the cost of a Shopify store for one month. Typically $14
Marketing
Depending on the budget set, students can opt to spend money on paid marketing tactics.
Product
Students may have to invest some money upfront for product costs, however, plenty options exist to get started with no capital invested.